ČO VÁS ZAUJÍMA O ELEKTROMOBILITE
FAQ
Napísali sme pre Vás odpovede na dotazy, ktoré sa v diskusiách s našimi zákazníkmi pravidelne opakujú.
Nabíjacia stanica
Výber, nákup, inštalácia a prevádzka
Elektromobilita
Mýty a fakty
NABÍJANIE doma
Najčastejšie kladené otázky
Firemné nabíjanie
Najčastejšie kladené otázky
Verejné nabíjanie
Najčastejšie kladené otázky
Nabíjacie stanice: výber, nákup, inštalácia, prevádzka
otázky a odpovede:
Aké typy dobíjacích staníc na trhu existujú? Pre aké účely sú jednotlivé typy vhodné?
Na trhu sa môžete stretnúť s dvomi základnými druhmi nabíjacích staníc. AC stanice, ktoré dobíjajú elektromobily striedavým prúdom a DC, ktoré využívajú rovnakosmerný prúd. Pre domáce nabíjanie sa využívajú väčšinou stanice typu AC a to najčastejšie vo forme tzv. wallboxov. Wallbox môže byť pripravený pre nabíjanie až dvoch elektromobilov zároveň. Pokiaľ uvažujeme o nabíjaní elektrických áut pre komerčné účely, napríklad ako benefit pre Vašich zákazníkov alebo zamestnancov, potom je pre Vás vhodnejšia DC nabíjacia stanica, ktorá má výrazne vyšší nabíjací výkon, je tak rýchlejšia, ale tiež drahšia.
Ako rýchlo môžem svoje elektroauto dobiť?
DC – nabitie z 0% na 80% kapacity za cca 45 minút
AC nabíjací stojan – rýchlosť závisí na výkonu nabíjačky vo vnútri auta
Príklady vnútorných nabíjačiek:
- BMW i3 7,4 kW; Renault Zoe 22 kW
- batéria BMW i3 je teoreticky nabitá z 0 % na 100 % za 6 hod.
- batéria Zoe je teoreticky nabitá z 0 % na 100 % za 2 hod.
Chcem dobíjaciu stanicu. Ako pripraviť miesto, na ktoré ju chci inštalovať?
Pre správnu funkciu nabíjacej stanice potrebujete zaistiť dostatočnú kapacity siete a odpovedajúce istenie v súlade s typom dobíjacej stanice. COM Electric pred samotnou inštaláciou nabíjacej stanice pripraví plán inštalácie, v ktorom zhodnotíme pripravenosť miesta nabíjania a navrhneme potrebné úpravy. Nemusíte sa však obávať, naši skúsení technici si poradia i s veľmi zložitými podmienkami.
Koľko stojí nabíjacia stanica?
Cena nabíjacej stanice sa odvíja primárne od jej typu. Cena AC nabíjacích staníc začína na cene od 760 EUR vyššie. DC nabíjacie stanice sú podstatne drahšie, očakávajte cenu od 20 000 EUR vyššie. K cene samotnej stanice je nutné pripočítať cenu inštalácie. U COM Electric začínajú ceny inštalácie od 240 EUR.
Elektromobilita – mýty a fakty
Dobitie elektromobilu trvá dlho a jeho dojazd je minimálny. Nie je to auto na bežné používanie.
Veľmi častou obecnou výčitkou proti elektromobilite je porovnávanie s tradičnými spaľovacími motormi. Súčasné elektroautá pritom nie sú a ani nemajú byť rovnaké ako tie bežné. Cieľom elektromobilov nie je plne nahradiť automobily so spaľovacími motormi, technológie nie sú ešte tak ďaleko, aby túto požiadavku dokázali naplniť. Súčasne elektroautá nastavujú cestu a ukazujú budúcnosť ďalším generáciám elektrických áut, ktoré budú lepšie a lepšie až sa vyrovnajú klasickým automobilom.
Elektromobil je nebezpečný, hrozí u neho vznietenie batérie
Systém využívania elektrickej energie z batérie je v elektromobilu maximálne bezpečný. Zabudovaný bezpečnostný systém, ktorý musia mať inštalovaný všetky používané elektrické autá, v prípade poruchy batériu odpojí. V individuálnych prípadoch môže aj tak dôjsť k vznieteniu batérie, percento týchto vznietení však nie je vyššie ako u klasických spaľovacích motorov.
Elektrické auto je príliš drahé
Elektromobil dnes kúpite za cenu zhruba o ¼ – 1/3 vyššiu ako u auta s klasickým spaľovacím motorom. Životnosť batérie v elektromobilu je krátka. Výrobcovia batérií pre elektrické autá garantujú životnosť väčšinou na 8 rokov alebo 160 000 – 200 000 km. Ďalšou dôležitou garanciou je pritom miera zníženia výkonu, ktorá pre túto dobu nesmie byť viac než 20%. Životnosť batérie je možné samozrejme ovplyvniť spôsobom užívania elektrického auta, predovšetkým spôsobom dobíjania.
Infraštruktúra dobíjacích staníc je nedostatočná.
Väčšina hlavných ťahov je na SR už pokrytá dostatočným množstvom nabíjacích staníc. Momentálne je na SR 1483 verejných nabíjacích bodov rozmiestnených na 629 lokalitách.
Elektromobily majú krátky dojazd, predovšetkým v zime, kde je zapnuté kúrenie, alebo v lete z dôvodu klimatizácie
Dojazdy v súčasnosti využívaných elektromobilov sa pohybujú okolo 400-500 km. Pri zapnutom kúrení alebo klimatizácii sa dojazd výrazne neznižuje.
Batérie z elektromobilov nie je možné ekologicky zlikvidovať
Moderné batérie sú recyklovateľné z 90 %. Použité batérie je možné naviac ukladať do tzv. batériových úložísk, kde môžu naďalej slúžiť.
Nabíjania elektromobilov doma
Aká denná doba je pre nabíjanie elektromobilu najvhodnejšia?
Jednoznačne najvýhodnejšia denná doba pre nabíjanie elektrického vozu sú nočné hodiny. Noc umožňuje nabíjanie pomalé v dĺžke až 10 hodín, čo je pre batériu v elektromobilu najšetrnejšie riešenie.
Nabíjať elektromobil však môže i v práci, pokiaľ mu firma umožňuje prístup k nabíjacej stanici pre elektrické autá alebo napríklad počas parkovania v mieste, kde nabíjacia stanica existuje.
Aké sú výkony vnútorných nabíjačiek v bežných elektrických autách?
Napríklad nabíjačka vo voze BMW i3 má výkon 7,4 kW a Renault Zoe má inštalovanou nabíjačku o výkone 22 kW.
Tieto dáta znamenajú, že BMW i3 je možné nabiť z 0% na 100% za cca 6 hodín, Renault Zoe teoreticky nabijete z 0% na 100% za cca 2 hodiny.
Čo je to AC nabíjanie?
U tohto druhu nabíjania využívame nabíjačku, ktorá je umiestnená priamo v elektrickom voze. Ide teda o palubnú nabíjačku. Nabíjačka v elektromobilu sa pripojí k AC nabíjaciemu stojanu. Rýchlosť nabíjania je v tomto prípade daná výkonom nabíjačky v elektromobilu. Jedná sa o pomalší, ale o to výkonnejší nabíjací proces.
Čo je to DC nabíjanie?
V prípade DC nabíjania v elektromobilu nabíjame priamo batériu, ktorú užívateľ pripojí do externej DC nabíjačky. Výkony DC nabíjačiek sa v dnešnej dobe pohybujú okolo od 50 kW, v budúcnosti sa predpokladá navýšenie kapacity tohoto typu nabíjačiek na 150 – 350 kW.
Aké základné druhy nabíjania elektromobilov existujú?
V oblasti nabíjania elektrických áut rozlišujeme dva základné druhy dobíjacieho procesu. Jedná sa o tzv. AC a DC nabíjanie.
Nabíjania elektromobilov pre firmy
Čo sa stane, pokiaľ príde naraz k nabíjacím staniciam viac áut. Ste schopní zaistiť, že budú všetky elektroautá riadne nabitá a včas?
Áno, na podobné situácie sme pripravení. Pokiaľ zistíme, že k jednému stanovisku nabíjania prišlo viac elektrických vozov, ktoré v jednu chvíľu vyžadujú väčší výkon nabíjacieho zariadenia, ako je možné kapacitne ponúknuť, vykonáme tzv. prioritné vyrovnávanie výkonu. Potom, čo niektorý z pripojených elektrických vozov je plne nabitý, okamžite ho odpojíme a uvoľníme kapacitu pre ďalší elektromobil.
Akými spôsobmi sa najčastejšie riešia platby za nabíjanie elektromobilov?
Spôsoby platieb za nabíjanie sú rôznorodé. Ceny sa môžu odvíjať od spotrebovaných kWh alebo od minút, ktoré vodič strávi nabíjaním elektromobilu. Tieto dve varianty je možné tiež kombinovať. Ďalšou možnosťou platby je mesačný poplatok za nabíjanie elektrického vozu, ktorý môže byť tiež kombinovaný s počtom spotrebovaných kWh či minút. Samotná platba môže byť realizovaná cez aplikáciu, mesačnou faktúrou alebo odpočítaním z prednastaveného kreditu.
Pokiaľ pôjdem na dlhšiu pracovnú cestu po SR, kde si môžem svoj elektromobil dobiť?
Rýchlonabíjanie elektrických vozov ponúka v SR niekoľko spoločností. Najväčšími z nich sú ZSE Drive alebo Greenway, prípadne ejoin. Zoznam verejných nabíjacích staníc nájdete na stránkach jednotlivých poskytovateľov.
Chcete vedieť, koľko Vás bude stáť riešenie nabíjania Vášho elektrického auta?
Vyplňte náš kontaktný formulár a my Vám do 24 hodín spracujeme cenovú ponuku. A to zadarmo a nezáväzne.